Latarnia, która może nam pomóc

[R.]: W Warszawie miejskie latarnie nie tylko oświetlają ulice i chodniki, ale mogą też pomóc ludziom potrzebującym interwencji lekarza czy policji. Służą bowiem do nawigacji. Jeśli nie wiemy jak dyspozytorowi numeru alarmowego 112 wytłumaczyć nasze położenie – biegnijmy do najbliższej latarni.

Nawet rodowici warszawianie pewnie nie znają wszystkich ulic i uliczek, co dopiero słoiki czy turyści. A gdy potrzebna nam pomoc, warto określić swoje położenie jak najdokładniej. W stolicy Polski funkcjonuje wygodne rozwiązanie pozwalające na to, by osoby nieznające miasta mogły z dużą precyzją określić swoje położenie. 

Gdy np. zdarzy nam się samochodowa stłuczka i chcemy wezwać na miejsce policję, albo potrzebujemy pomocy pogotowia, to zamiast szukać tabliczek z nazwami ulic, próbować tłumaczyć, obok jakich charakterystycznych obiektów się znajdujemy, lepiej podejść do najbliższej latarni ulicznej. Na każdej latarni „będącej w właściwości Zarządu Dróg Miejskich” (drogi powiatowe) znajduje się unikalny numer, który pozwoli dyspozytorowi numeru alarmowego 112 wysłać do nas pomoc.

Unikalny numer znajdziemy na każdej latarni przy drodze powiatowej

Numer taki możemy podać również straży miejskiej, choć – jak informuje nas zespół prasowy Urzędu Miasta: „systemy informatyczne pozwalają automatycznie zidentyfikować miejsce, z którego realizowane jest połączenie na nr alarmowy 986”.

Kiedy jeszcze numery na latarniach mogą się przydać? Jak informuje nas miasto: „Numerowanie latarni wykorzystywane jest przez operatorów aplikacji mobilnej nr 19 115 Warszawskiego Systemu Powiadomień. Ponadto system wykorzystywany jest przez zarządcę drogi, tj. Zarząd Dróg Miejskich, Biuro Geodezji i Katastru oraz Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego”.

[R.]
Fot. główne – Pixabay

You may also like...