Co powinna zawierać umowa najmu mieszkania – 5 punktów

Znajomi po wyprowadzeniu się z mieszkania nie odzyskali swojej kaucji, bo właściciel stwierdził, iż… musi mieszkanie odświeżyć, czyli pomalować. Po trzech latach to norma, a nie powód do zabierania kilkuset złotych, ale brak porządnej umowy i skłonność do machania ręką na wiele spraw spowodowały, że znajomi kaucji nigdy nie odzyskali. Na co zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie i co koniecznie musi znaleźć się w dobrze sporządzonej umowie?

1. Opisz wszystko dokładnie

Zacznijmy od dokładnego opisu – zarówno przedmiotu najmu, jak i stron. Wpiszmy dane najemcy i właściciela lokalu (imię, nazwisko, adres, PESEL, nr dowodu osobistego, dla wygody – numery telefonów, będą zawsze pod ręką), a także samego lokalu (liczbę pomieszczeń, metraż, dokładny adres, czy do mieszkania przynależy piwnica). Wypisać powinniśmy wszystkie elementy wyposażenia mieszkania – sprzęt RTV i AGD, meble etc. Wypiszmy wszystko, co przedstawia jakąś większą wartość. Sami nigdy nie liczyliśmy kieliszków czy szklanek, albo świeczników i tym podobnych drobiazgów zostawianych w mieszkaniu przez właściciela, no ale wypada już wspomnieć, że w mieszkaniu jest taka a taka pralka lub zmywarka. Jeśli są jakieś duże wady – np. wielka plama na parkiecie przykryta dywanem – warto również o tym napisać. Koniecznie zapiszmy również datę podpisania i moment rozpoczęcia obowiązywania umowy, a także okres jej obowiązywania.

2. Wypisz wszystkie opłaty

Jasno określ w umowie warunki finansowe – ile płacisz za najem i czynsz, kto i jakie rachunki opłaca. Pamiętaj, że niektóre opłaty mogą być wliczone w czynsz, ale po pewnym czasie (najczęściej co roku) następuje tzw. wyrównanie – czyli albo dostajemy zwrot środków np. za ogrzewanie, albo musimy dopłacić. Warto zatem dookreślić to w umowie, ustalić warunki ewentualnej dopłaty, biorąc pod uwagę również to, w jakim miesiącu w roku się wprowadzamy. Jeśli jakieś opłaty są zryczałtowane (np. nie ma podzielników ciepła i jest to wliczone w czynsz) warto brać pod uwagę, że to się może zmienić w trakcie najmu. Określmy też czy sami robimy przelewy na konta spółdzielni czy dostawcy prądu, czy na podstawie przedstawianych nam przez właściciela rachunków będziemy przelewać pieniądze na jego konto. Chyba najwygodniej będzie (my tak mamy), aby właścicielowi przelewać czynsz i odstępne (on rozlicza się ze wspólnotą mieszkaniową), a rachunki opłacać samodzielnie.

3. Określ prawa i obowiązki lokatora oraz wynajmującego

W mieszkaniu czasem coś się psuje. Jeśli przepali się żarówka – wiadomo, idziesz do sklepu, kupujesz, wkręcasz. Ale jeśli wywali korki i trzeba wezwać elektryka, a ten stwierdzi, że do wymiany są np. wszystkie gniazdka? Albo trzeba naprawić pralkę? Lub odpadnie kawałek sufitu? Warto zatem określić prawa i obowiązki i właściciela mieszkania, i lokatora. Np. że to właściciel bierze na siebie koszty związane z wizytą elektryka czy hydraulika, wymieni nam wąż od prysznica jak zacznie przeciekać, ale jak rozwalimy drzwi od prysznica to już sami musimy to naprawić, podobnie jak na naszej głowie są drobiazgi w stylu żarówek. Warto też wpisać np. informację o tym czy mieszkanie jest ubezpieczone i co w przypadku włamania bądź zalania sąsiadów. Warto przewidywać różne scenariusze.

4. Zapisz warunki odstąpienia od umowy

Obie strony powinny zabezpieczyć swoje interesy w przypadku rozwiązania umowy w trakcie jej trwania. Określ co się dzieje z kaucją w przypadku rozwiązania umowy przed czasem oraz w jakich przypadkach umowę można zerwać. Czyli np. jeśli zdarzą się rzeczy, nazwijmy je – ekstremalnymi, strony powinny mieć możliwość zerwania umowy bez konsekwencji. Np. jeśli wynajmujesz mieszkanie latem, a zimą okazuje się, że nie ma ogrzewania etc.

W naszej obecnej umowie mamy też wygodny zapis, dzięki któremu nie musimy co jakiś czas podpisywać nowej umowy bądź aneksu. Wpisaliśmy tam mianowicie, że po roku staje się ona umową bezterminową z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Jeśli planujecie dłużej zostać w jednym miejscu – warto taki zapis dorzucić.

5. Kaucja i jej zwrot

I wracamy do początku wpisu, czyli kaucji i jej ewentualnym przepadku. Warto zapisać, kiedy właściciel mieszkania ma prawo potrącić część lub całość kaucji. Myślę, że można z tego wyłączyć zwykłe odświeżenie lokalu, bo to raczej pewne, że po 2-3 latach normalnego mieszkania, ściany warto odmalować. I nie powinno być to potrącane z naszej kaucji.

[R.]

Formalne zastrzeżenie: powyższy artykuł nie jest poradą prawną, ma charakter informacyjny i stanowi odzwierciedlenie osobistych opinii i doświadczeń właścicieli bloga sloikidwa.pl.

Fot. Pixabay

You may also like...